Honorowe Krwiodawstwo

Czym jest Honorowe Krwiodawstwo?
Jest to dobrowolne i bezpłatne oddanie swojej krwi lub jej części dla anonimowego biorcy. Występuje krwiodawstwo rodzinne kiedy to rodzina namawiana (lub zmuszana z powodu braku krwi w bankach krwi) przez lekarza do zwrócenia krwi używanej do leczenia pacjenta. Wtedy oddaje się krew dla konkretnej osoby. Grupa krwi nie musi być taka sama jak chorego ponieważ bank krwi potrzebuje tylko równowartość wagową zużytej krwi na zabieg. Można też oddawać krew za pieniądze, ale jest to już raczej zarobkowanie własnym ciałem niż dar dla innego człowieka.

Po co oddaje się krew?
Jest to bardzo ważny lek który jeszcze w wielu przypadkach nie może być zastąpiony przez żadne środki farmakologiczne. Ważność krwi jest zauważalna w czasie wypadków, przy dużych ubytkach krwi, kiedy to żeby utrzymać pacjenta przy życiu podaje mu się najpierw krew, lub plazmę, a dopiero potem można prowadzić inne działania ratujące życie. Wszyscy wiemy z samarytanki że jedną z pierwszych rzeczy jaką należy zrobić to zatamować krwotoki. Coraz poważniejszą sprawą stały się ostatnio braki w bankach krwi spowodowane małą ilością krwiodawców. Coraz mniej ludzi ma ochotę lub możliwości oddawania krwi, do tego stopnia że same pielęgniarki z punktu krwiodawstwa zabierają się za agitacje za oddawaniem krwi. Całą sytuacje ratuje to, że lekarze zmuszają rodziny pacjentów do równoważenia wydatków krwi na leczenie. Oraz to że w wojsku nadal funkcjonuje urlop za oddaną honorowo krew.

Kto może oddać krew?
Każdy zdrowy człowiek w wieku 18 do 65 lat. Minimalna waga ciała to 50kg.

Kiedy nie można oddawać krwi?
Krwi nie można oddawać w czasie choroby - trzeba być tego dnia zdrowym chociażby dla swojego dobra. Jest też wiele zdarzeń które wykluczają czasowo lub na stale z możliwości oddawania krwi. I tak dla przykładu: kobiety nie mogą oddawać krwi w czasie i 3 dni przed i po miesiączkowaniu, nie można oddawać krwi 6 miesięcy po: zabiegach chirurgicznych, przyjeździe z niektórych krajów Afryki i Azji, wykonaniu tatuażu lub przekuwania uszu. Są też wykluczenia stałe jak np. przebyta kiedykolwiek żółtaczka. Wykluczeń czasowych jak i stałych jest bardzo dużo, w punkcie krwiodawstwa przed każdym oddaniem krwi wypełnia się dwustronną ankietę która wyszczególnia wszystkie przypadki kiedy nie wolno oddać krwi. Każdorazowo jesteśmy badani przez lekarza który badając nas i zadając różne pytania kwalifikuje nas do oddawania krwi.

Jakie są korzyści z oddawania krwi?
Pierwsze i najważniejsze to satysfakcja że zrobiło się coś dobrego. Prawie wszyscy którzy oddają krew honorowo kładą nacisk na tą korzyść jaką "wynoszą" z punktu krwiodawstwa. Nie jest korzyścią jedzenie które się otrzymuje przed i/lub po oddaniu krwi, jest to wyrównanie strat energetycznych (zazwyczaj w postaci tabliczek czekolady). To ważne że cała ta czekolada i ciasteczka nie są zarobkiem a zwrotem kalorii. Są też różne rzeczy i akcje które mają za zadanie podziękować krwiodawcom za ich dar. Takimi podziękowaniami są odznaczenia (widoczne często przy mundurach harcerskich) przyznawane za oddanie określonej liczby krwi, są to też koncerty lub wyjazdy organizowane specjalnie dla krwiodawców (popularne szczególnie w małych miastach), oraz bezpłatne przejazdy komunikacją miejską W Warszawie np. po oddaniu 15 litrów krwi przez kobiety i 18 litrów przez mężczyzn uzyskuje się prawo do bezpłatnego jeżdżenia komunikacją miejską i jeśli radni nie zmienią przepisów to jest to dożywotnie zwolnienie z opłaty. Jest to jedna z najbardziej namacalnych korzyści, ponieważ pierwszeństwo dla krwiodawców w aptekach czy przychodniach jest raczej martwym przepisem Oczywiście można się wykłócić. Krwiodawcy powinni też otrzymywać bezpłatne leki ale lista tych leków jest coraz krótsza, a i lekarze nie wiedzą jak wypisać taką receptę. Jest jeszcze przepis mówiący o tym że kobiety po oddaniu 5 litrów krwi a mężczyźni po oddaniu 6 litrów krwi mają prawo dożywotnio do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Nie wiem co prawda czy ten przepis nadal istnieje, ale nawet jak tak to jest problem z wyegzekwowaniem tego prawa. Znam przypadek mojego kolegi który brał z punktu krwiodawstwa ksero z danym przepisem oraz wszelkie zaświadczenia że jest krwiodawcą i ten przepis go dotyczy, to jednak nie został bezpłatnie przyjęty do przychodni ponieważ pani w rejestracji nikt nie powiadomił o takim przepisie i koniec sprawy(!!!). Piszę to dla tego że wszystkie te przywileje są złudne i jutro decyzją jednego urzędnika mogą zostać zlikwidowane, więc lepiej trzymać się satysfakcji z samego oddawania krwi. Jest co prawda coś na co zawsze możemy liczyć, jest to sympatia całego personelu stacji krwiodawstwa. Jeśli kiedykolwiek było mi potrzebne badanie krwi to nigdy nie spotkałem się z odmową nawet jak tego dnia nie oddawałem krwi. Pamiętajmy o tym że przy każdym oddawaniu nasza krew jest badana i jeśli było by coś niepokojącego w tych badaniach to na pewno zostaniemy powiadomieni listownie. Jest to zarazem regularne badanie lekarskie. Jeszcze jedna ciekawostka: pewien oficer Wojska Polskiego powiedział mi że namawiają żołnierzy do oddawania krwi po to żeby przyzwyczaić ich organizm do nagłego ubytku krwi co może uratować ich życie w przypadku zranienia. Myślę że może dotyczyć to też kierowców. Fakt że jak ktoś mówi, że miał pobieraną krew do badań lekarskich i teraz słabo się czuje, to mówię mu że ja oddałem 0,5 litra krwi i czuje się dobrze.

Jakie są sposoby oddawania krwi?
Krew możemy oddać w sposób "konwencjonalny", czyli pobierają nam 450 ml krwi. Samo pobranie trwa ok. 7 minut i następne pobranie krwi może odbyć się za 8 tygodni. Inną metodą jest oddawanie "krwi" na separatorze. Jest to urządzenie które pobiera naszą krew, odseparowuje potrzebne składniki (płytki krwi, czasem jeszcze plazmę czyli osocze) i oddaje nam pozostałe składniki krwi (np. czerwone i białe krwinki). Pobieranie to trwa od 40 minut do 1,5 godziny i przez cały ten czas jesteśmy podłączeni poprzez igłę i zestaw jednorazowych rurek do separatora. Ten sposób jest dłuższy ale mniej obciążający dla organizmu i następne oddawanie krwi dowolną metodą może odbyć się już po 30 dniach.

Jak można oddać krew?
Należy najpierw odnaleźć stacje krwiodawstwa. Jest ona najczęściej w dużym szpitalu. Następnie w rejestracji wszystkiego się dowiemy i zostaniemy pokierowani po kolei do kolejnych pomieszczeń. Nie należy się obawiać jeśli czegoś nie wiecie to trzeba się pytać. Aby oddać krew potrzebny dowód osobisty. Należy też być po lekkim śniadaniu.

Jak z bezpieczeństwem?
Pobieranie krwi jest bezpieczne ponieważ cały zestaw do pobierania razem z igłą jest całkowicie sterylny i jednorazowy. Zwrócicie uwagę, że cały zestaw jest przy was rozpakowywany i jest tak skonstruowany że jego ponowne użycie jest po prostu nie możliwe. Nawet na separatorze nasza krew nie styka się nigdzie z maszyną, wszystko odbywa się w zestawie jednorazowych rurek i woreczków. Jeśli cokolwiek was zaniepokoi to w każdej chwili możecie odmówić oddania krwi.

Legendy na temat krwiodawstwa.
Jest też dużo legend co do oddawania krwi i krwiodawców. Należy je wszystkie zweryfikować u lekarza w stacji krwiodawstwa, nie należy się bać pytań. Ja nie jestem lekarzem więc nie mogę wszystkiego w pełni wytłumaczyć, ale mam swoje doświadczenia Słyszałem, że jak się będzie oddawać krew to będę miał nadciśnienie. Oddaje krew od marca 1992 roku i oddałem już ponad 40 litrów krwi. Nie mam nadciśnienia, za to mam kolegę który nie oddał nigdy krwi i ma nadciśnienie. Czy coś z tego wynika? Chyba tylko to że gdyby przed wykryciem choroby oddał kilka razy krew to miałby wytłumaczenie powstania swojej nabytej przypadłości. Legendy o krwiodawcach według mnie powstają wtedy gdy ludzie nie rozumieją na czym polega krwiodawstwo. Albo chcą innym wytłumaczyć dla czego sami nie oddają krwi, no i wtedy taka legenda jest potrzebna.

Dobre rady Godlesia.
Nie mówię że oddawanie krwi to tak jak wizyta u fryzjera. Jest to ubytek części bardzo ważnego dla naszego organizmu płynu. Tego dnia raczej będziecie osłabieni i nie powinniście podejmować żadnych prac szczególnie fizycznych. Punkty krwiodawstwa są czynne rano ponieważ zaobserwowano że po południu krwiodawcy dużo częściej mdleją zaraz po oddaniu krwi ponieważ ich organizm jest zmęczony i ciężej mu wytrzymać nagły ubytek krwi. Otrzymacie po oddaniu krwi zwolnienie z pracy, ale jest to raczej zaświadczenie niż zwolnienie i nie musi być honorowane w zakładzie pracy. Jest to istotny powód braku krwiodawców. Trzeba najpierw dowiedzieć się czy wasz pracodawca zwolni was danego dnia z pracy. Dla tego też warto oddawać krew w czasie studiów kiedy można raz na jakiś czas znaleźć wolny dzień i poświęcić go na oddanie krwi. Ja na przykład jak zacząłem pracować to oddaje krew w soboty albo w czasie swojego urlopu i zwiedzam stacje krwiodawstwa w Koszalinie i Gdańsku.

P.S. Dziękuję Panu Pawłowi Godlewskiemu za pozwolenie wykorzystania swojego artykułu.

Dywersant



wykonanie: studio G44 939,938 unikalnych wizyt